Technologie a vývoj moderních věcí je v dnešním světě naprosto normální záležitostí. Vyvíjí se naprosto vše a bleskurychle vývoj stoupá. Spousta věcí, na které jsme byli zvyklí například z dětství, už dnes mají svoji moderní náhražku. U spousty věcí je to naprostá bomba a ulehčuje to lidem ve spoustě směrů život. Ovšem některé věci mají pořád svoje kouzlo. Když je využíváme při tom starém způsobu. Jednou z těchto věcí a z příkladů, který si můžeme uvést, je právě kniha. Knihy jsou samozřejmě hojně využívány IV. Dnešní době, ale už jim konkurují například i čtečky na mobilních zařízeních. Otázkou tedy je, co je lepší, zda klasické knihy nebo čtečky na našich mobilních zařízeních. To si dnes společně rozebereme a podíváme se tomu na zub.
Prvním z bodů je samozřejmě ekologie. Na jednu stranu má opravdu svoje kouzlo to, když si otevřete novou knihu, ucítíte její vůni a můžete se ponořit do jejího příběhu. Je perfektní a naprosto komfortní zážitek. Když si například sednete pod deku na váš pohodlný gauč, rozděláte si nějaké dobré pití a otevřete nerušeně knihu. Všechny tyto důvody a představy jsou naprosto příjemné pro lidskou mysl, všem má to i druhou stranu mince. Na každou knihu je potřeba opravdu velká spousta papírů a tím pádem je potřeba na ně využívat i naše stromy. Když si představíte, kolik je na světě lidí a kolik je na světě knih, je to docela brutální množství. Čtečky na mobilních telefonech nebo na jakýchkoli elektronických zařízeních jsou v tomto opravdu výhodnější a šetrnější pro naše životní prostředí.
Ovšem opačným tématem je, zdali je pro nás dobré. Stále se koukat do displeje nějaké čtečky. Jak jistě všichni víme displeje zařízení nejsou pro lidské oko úplně to nejzdravější. Pokud se tedy rozhodnete využívat právě čtečky a chcete šetřit životní prostředí, doporučuje se při dívání do monitorů a displejů využívat brýle proti modrému světlu.