Všichni jsme jistě schopni ze sebe vymáčknout základní charakteristiku mentální anorexie a bulimie, tedy dvou nejčastějších poruch příjmu potravy. Tato onemocnění se kolikrát střídají a svému majiteli tak způsobují ještě více zdravotních problémů.
Většina z nás se také shodne na tom, že internet jako takový je místo plné zajímavých a užitečných informací. Většinou. Jak byste ovšem reagovali, kdybyste se dozvěděli, že na síti existují takzvané Pro-Ana a Pro-Mia weby? Pojďme si blíže prohlédnout, o co se zde vlastně jedná.
Stránky nesoucí tyto názvy se vyžívají v propagování anorexie a bulimie nikoli jako nemocí, nýbrž jako životních stylů. Můžete tu najít jak tipy na hubnutí, zvracení a cvičení, tak i skupinové diskuse, kde dívky jedna druhou podporují a snaží se navzájem udržet v tomto „pravém“ životním stylu.
Nejez po 17. hodině. Nikdy nepij kalorie. Jez nahá před zrcadlem, bude ti připadat nechutné každé sousto. Takovéto perličky se zde dají najít. Šokující, že ano? Před zveřejněním také neuniknou jídelníčky uživatelek, kolikrát s nižším kalorickým denním příjmem, než je doporučeno pro 3leté dítě. Hlásají, jak se cítí skvěle a jak jsou spokojeny s výsledky, jež jim porucha jezení přináší, a že jsou všemi deseti pro pokračování v zajetých kolejích.
Neuvědomují si, že tyto nemoci jsou velmi závažné, velmi obtížně léčitelné a nezřídka kdy mohou končit smrtí. Pro léčbu je nutná včasná hospitalizace, navýšení hmotnosti a setkání s terapeuty, psychology a jinými odborníky, ale hlavně stoprocentní odhodlání postiženého uzdravit se, což se v této komunitě hledá jen velmi těžko.
Možná vás napadá otázka Co s tím my můžeme dělat? Odpověď zní přihlížet. Můžeme však zkusit do rozhovorů s našimi dětmi zapojit také téma poruch příjmu potravy. Toto je asi ta nejúčinnější možná prevence, o žádné jiné náš svět zatím ještě neví.