Říkáte si, že vám se to stát nemůže, opak je pravdou! Pokud nakupujete u ověřených internetových prodejců, tak máte, opravdu malou pravděpodobnost, že naletíte podvodníkům. Jestliže, nakupujete použité nebo nové zboží přes internetové bazary, jak se říká z druhé ruky, tak je šance veliká, že narazíte na různé šejdíře a podvodníky.

kreditní karta

Prodej a nákup použitého zboží je dnes velice populární, obzvláště na sociálních sítích, kde narazíme na bazary různých typů, například svatební, pro maminky, potřeby pro zvířata, hračky, oblečení a mnoho dalších. Na těchto bazarech, můžete prodávat i vy sami. Většina bazarů vznikla v dobré víře, lidé mohou prodat nepotřebné, nevyužité věci, které ještě někomu poslouží za pár kaček.     Jenže, pak jsou tu oni! Živí se lidskou naivitou a důvěřivostí! Když se na ně přijde, tak je většinou pozdě. Řeč je o podvodnících, kteří tahají z lidí peníze, pod prodejem určitého zboží, které nikdy neuvidíte, snad jen na lákavých obrázcích! Víte, jak se jim vyvarovat? Máme pro vás 5 tipů, které vám pomohou nenaletět!

 

1.      Kontrola profilu prodávajícího!

Uvidíte, pro vás lákavý a zajímavý inzerát, který má i výhodnou cenu koupě. Než se budete o zboží detailně informovat, zkontrolujte profil prodávajícího, konkrétněji, kdy si profil vytvořil, jaké jsou jeho údaje, kolik má přátel. Zdá se vám to, absurdní? Tak se zamyslete, komu budete věřit více? Člověku, který si vytvořil profil před týdnem, nemá žádné přátelé a jeho jméno, tvoří zvláštní přezdívka, nebo člověku, který má účet pět let, jeho jméno, není ničím neobvyklým a přátel má více než dost?

Elektronický obchod

2.      Detailní informace o zboží

Nebojte se zeptat, na veškeré detaily, týkající se kupovaného zboží. Například závady, pokud již nejsou uvedené v inzerátu. Fotografie se vám nezdají? Poproste o nové! Prodávající, by neměl mít problém odpovědět, popřípadě zboží opětovně nafotit, pakliže má výhrady k vašim otázkám, dotazům a začíná být nepříjemný, až nervózní, tak raději z obchodu vycouvejte!

 

3.      Ověření profilu!

Informujte se o prodejci i na jiných skupinách, bazarech. Existují speciální skupiny, stránky, kde evidují podle profilového jména podvodníky.

 

4.      Pouze platba předem!

Pokud vám prodejce, nedá na výběr a tlačí vás do platby předem, zbystřete a pokud možno, vyhněte se takovému obchodu. S největší pravděpodobností, vám bude mazat med kolem pusy, proč jinou možnost neumožňuje. Konečné rozhodnutí je však na vás! Doporučuji, osobní odběr. Jestliže je pro vás odběr nevýhodný, protože 250 kilometrů se prodraží, volte dobírku, kde je možnost, včas zablokovat platbu při neodpovídající zásilce!

 

5.      Opatrnosti, nikdy není dost!

V poslední řadě, buďte opatrní ve všech směrech. Jedná-li se o dražší zboží, tak raději opravdu volte jen osobní předání. Sledujte komunikaci s prodejcem, pokud se vám něco nezdá, raději obchod neuskutečňujte! Příliš levné zboží, nemusí hned znamenat podvod, ale pokud je cena, až podezřele levná, není něco v pořádku. Dbejte i na váš instinkt!