Děti by se měly hýbat. V dnešním světě počítačů, mobilů a tabletů je stále těžší je přimět k pohybu. Nejlepším způsobem, jak je zapojit, bývají kolektivní sporty, při nichž si osvojí nejen specifické pohybové dovednosti a schopnosti, ale především se naučí pocitu zodpovědnosti, sounáležitosti a často si vytvoří přátelství na celý život. Kolik ale taková sranda stojí?
fotbal žáků

Fotbal

Potřebná výbava a její cena

U nás stále nejpopulárnější sport v posledních letech poněkud postrádá širší základnu mládežnických družstev. Důvodem ale patrně nebude cena vybavení začínajících fotbalistů. Největší položku budou tvořit kopačky – speciální obuv s podrážkou plnou plastových či železných „špuntů“. Jejich cena se pohybuje řádově mezi 500 a 1000 Kč pro dětské velikosti. Problémem je to, že dětem poměrně rychle roste noha, a tak je zapotřebí kupovat nové kopačky zhruba každého půl roku. S narůstajícím věkem ale se ale rychlost, s jakou noha roste, zpomalí a tato starost odpadne.
Dalším vybavením, které je nutné pořídit, jsou pak chrániče holení. Ty se cenově pohybují v řádech stokorun, prostřední hodnota je asi 300 Kč. Výhodou je jejich poměrně dlouhá životnost. Pokud nepotřebujete dítěti kupovat nové pouze z jeho rozmaru, vydrží určitě na více než jednu sezónu.
číslo na triku

Příspěvky

Povinné bývají příspěvky klubu, v němž vaše ratolest válí. Ty se využívají na jeho chod – nákup dresů, jejich praní, starost o trávník, zázemí hřiště. Průměrně se jedná o částky cca 1000 – 2000 Kč na jednu sezónu. Fotbal tak patří mezi ty levnější sporty. Rodiče dětí vyjde sezóna na 2000 až 4000 Kč.
mladší žáci

Časová náročnost

S tou je to poněkud horší, ačkoliv většina rodičů (především otců) svůj čas rada obětuje. Nicméně musíte počítat, že vaše dítě stráví fotbalem v klubu (nepočítejme nadšené hraní doma za domem) zhruba 6 hodin týdně. Většinou se totiž trénuje třikrát v týdnu a o víkendu se hraje zápas. K tomuto času je potřeba přičíst i cestování na venkovní zápasy, a pokud nebydlíte přímo v obci, kde dítě hraje, tak také odvoz na tréninky. Celkem se tak může doba, kterou dítě věnuje fotbalu, vyšplhat na 12-15 hodin týdně.