Přemýšlíte o hypotečním úvěru, ale v hlavě se vám rodí miliony otázek? Dokážu ho splatit? Nebudou měsíční splátky příliš vysoké? Jak postupovat a které dokumenty si i připravit?

Obrázek1

  • Konkrétní typ hypotéky přímo na míru

Banky nabízejí celou řadu úvěrů, každý z nich je specifický a určen k jinému druhu čerpání. Hypotéka na stavbu domu nebo bydlení je asi jednou z nejčastějších variant, se kterou se můžete v praxi setkat. Prostředky z ní však musíte použít na konkrétní účel, i z tohoto důvodu se jí také říká účelová.

Opakem je pak americká hypotéka, kde nemusíte udávat účel, za kterým chcete peníze využít. Pokud tedy chcete cestovat, studovat nebo si pořídit nové vybavení do bytu, je americká hypotéka přesně pro vás. Tento druh úvěrového produktu se však příliš nehodí na nákup nemovitosti, neboť má pevně stanovenou maximální výšku vypůjčené částky a nepodléhá konkrétní pořizovací ceně domu či bytu. Nemile vás může překvapit i úroková sazba, která přeci jenom není tak výhodná jako u klasického účelového úvěru. Pokud tedy chcete hypotékou financovat právě bydlení, je první volba tou pravou.

Pro úvěr nemusíme jenom do bankovních domů, řada nebankovních společností už nabízejí své hypoteční úvěry na míru. Oproti běžným úvěrům v bankách jsou o poznání benevolentnější a své služby nabízejí i lidem, před kterými banka jindy zavře dveře. Pokud vás tedy trápí negativní záznam v registru dlužníků, nemáte pravidelný příjem či pobíráte pouze starobní důchod, úvěr můžete přeci jenom nakonec získat. Tato benevolentnost nebankovních společností je však vykoupena vyšší úrokovou sazbou.

Obrázek2

  • Rodinný rozpočet, který neohrozí úvěr

At se vám to líbí nebo ne, splácení hypotečního úvěru na několik let ovlivní váš rodinný rozpočet. Ještě před návštěvou banky či nebankovní společnosti si dobře propočítejte, jak vysokou částku jste schopni měsíčně odvádět ze svých příjmů.