Mobilní telefony se stále zdokonalují, díky takzvaným „chytrým telefonům“ se můžete vykašlat na diáře, poznámkové bloky, záznamník, detektory kouře a další. Vše jde ovládat pomocí chytrého aparátu, který vás upozorní na události, změny ve vašem životě i domě. Můžete s ním ovládat osvětlení v celé budově, hlídá vám počet přijatých kalorií a má celou řadu dalších užitečných funkcí.
Hodně, především mladých, lidí používá mobilní telefony k návštěvám sociálních sítí. Už mobilní telefon sám o sobě může u mladších ročníků vyvolat chemické změny v mozku, pokles serotoninu, a tím i změnu nálady. Mladí se kvůli tomuto fenoménu potýkají čím dál častěji s depresí. Sociální sítě tomu ale také moc nepomáhají.
Zjistilo se, že telefon a sociální sítě fungují v podstatě jako droga, které uživatelé berou za účelem zlepšení nálady – stejně tak se dívají na maily, Facebook, Twitter a jiné komunikační nástroje, aby si krátkodobě připadali lépe. To může být kontraproduktivní, protože pokud v mobilu nenajdou kýženou zprávu nebo jinou odezvu od přátel a známých, dojde naopak k poklesu nálady. Zhoršení nálady vede při dlouhodobém působení až ke zmiňovaným depresím.
Výhrou ale není ani aktivita na sociálních sítích přátel, na kterou vás mobilní zařízení upozorní. Život lidí, na sociálních sítích, totiž vypadá vždy mnohem honosněji než ten váš. Představme si fotoalbum – dáváte do něj momentky, které se povedly, kde všichni hýří dobrou náladou. A je to logické, přece nechceme vzpomínat na ty nepěkné okamžiky. A tak sousedka sdílí krásný romantický večer při svíčkách se svým manželem a on jí u toho daruje diamantový prsten. Nikdo neví, že tomu předcházela obrovská hádka, kdy ji manžel zbil jako psa, a toto je jeho způsob omluvy. Až po měsících najednou sousedka dává na síť, že se s manželem rozvádí. Jak je to možné, vždyť působili tak spokojeně, že? A to je právě riziko používání sociálních sítí.
Pamatujte tedy, že mobilní telefon není východiskem vašich problémů. Vědomě ho na pár hodin denně odložte a raději zajděte ven – klidně sami, třeba někoho zajímavého potkáte. A i kdyby ne, alespoň uděláte něco pro svoje zdraví. Dívejte se na stromy, čerpejte energii z přírody a odpočívejte, zasloužíte si to. Nepotřebujete mobil, aby vám počítal kroky, protože není důležité, kolik kroků uděláte, ale kolik vám přinesou radosti.